sobota, 31 stycznia 2015

Ach czy ah? Acha czy aha?

Błędny zapis tych wyrazów jest spowodowany krzyżowaniem ich pisowni. Są to naturalnie dwa różne słowa, o odmiennych znaczeniach.

Ach piszemy przez ch. Może ono wyrażać m.in. zachwyt, zaskoczenie, pragnienie, irytację.

Aha piszemy przez h. Wykrzyknienie to wyraża zrozumienie jakiegoś faktu, podkreśla jego potwierdzenie.

piątek, 30 stycznia 2015

Kilka słów o cudzysłowie

Jaki cudzysłów jest, każdy widzi? Niekoniecznie.

Przede wszystkim polski cudzysłów ma wyłącznie taki kształt, jak na obrazku obok, to tzw. cudzysłów apostrofowy

Niepoprawne jest używanie domyślnego dla wielu stron cudzysłowu o kształcie "Aaaa". W programie Microsoft Word nie stanowi to problemu, o ile język ustawiony jest prawidłowo. O trudnościach z cudzysłowem pisał m.in Paweł Tkaczyk, do którego artykułu odsyłam (klik).

Kolejną problematyczną kwestią jest sama deklinacja wspomnianego słowa. Najwięcej błędów powstaje podczas używania dopełniacza i miejscownika.

M. cudzysłów
D. cudzysłowu
C. cudzysłowowi
B. cudzysłów
N. cudzysłowem
Msc. cudzysłowie
W. cudzysłowie

Prawidłowo ów rzeczownik w dopełniaczu brzmi cudzysłowu (np. nie widzę tutaj tego cudzysłowu), błędnymi formami są cudzysłowa oraz cudzysłowia.

Gdy używamy go w funkcji miejscownika, nie mówimy w cudzysłowiu, lecz w cudzysłowie (łatwo skojarzyć ze sformułowaniem w cudzym słowie lub przypomnieć sobie odmianę słowa rów).


środa, 28 stycznia 2015

Na początek

Istnieje wiele stron na temat poprawności językowej, do których dostęp ma każdy. Pomimo to liczba popełnianych błędów jest przerażająca. Mylą się wszyscy, od przeciętnego Kowalskiego począwszy, przez dziennikarzy wszelkich mediów, aż po profesorów naszych uczelni. Okazuje się, że nasz język jest trudny nie tylko dla osób niechętnie podchodzących do edukacji, ale również dla tych, którzy pragną zgłębić zagadnienia go dotyczące.
Mam nadzieję, że razem z moimi przyszłymi czytelnikami będziemy utrwalać swoją wiedzę na temat naszego wspaniałego języka i odkrywać coraz to nowsze zawiłości.

Do dzieła!